Ne İş Yapsak.com' u Facebook' ta Takip Et ! Ne İş Yapsak.com' u Twitter' da Takip Et !Ne İş Yapsak RSS

Amerika'ya Yılda 30 bin Nargile İhraç Ediyor

12/06/2009

nargile satmak, nargile ihracatı, iş fikirleri, yeni iş fikirleri, gaziantepli nargile ihraç eden şirket, Günbeyi El Sanatları, Abdülkadir Günbeyi işte başarı, başarı hikayeleri,zengin olmanın yolları,kariyer yapma, iş, iş fikri, iş geliştirme, iş analizi,

Gaziantepli bir şirket Amerika ve Hollanda'ya yılda yaklaşık 30 bin nargile ihraç ediyor. Şirket ihracatını 1 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor

Asya kültürünün önemli bir parçası olan, gerek günümüzde gerekse Osmanlı döneminde içimi için özel mekanlar kurulan nargileye Amerika, Hollanda ve Japonlar da ilgi gösteriyor.

Hazırlanışı ve içiminin özel kuralları olan, meraklılarına nargile salonlarında ya da kahvehanelerinde sunulan nargileye, son dönemlerde Avrupa, Uzakdoğu ve Amerikalar da merak sarmış durumdu.

Günbeyi El Sanatları sahibi Abdülkadir Günbeyi, 30 yıldan bu yana bakır ve el sanatları işiyle uğraştığını, kendi ürettikleri bir çok ürünü yurt içinde ve yurt dışında pazarladıklarını belirtti. Osmanlı süslemelerinin yer aldığı bakır ve el sanatları ürünlere Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu'nun büyük ilgi gösterdiğini anlatan Günbeyi, doğu kültüründe önemli bir yeri olan nargileye de ilginin azımsanmayacak kadar çok olduğunu kaydetti.

Günbeyi, Amerika ve Hollanda'ya yılda yaklaşık 30 bin adet nargile ihraç ettiklerini dile getirerek, ''Ayrıca Japonya'ya da aracı firmalar aracılığıyla nargile ihracatı yapıyoruz'' dedi. Amerikalıların nargileyi çok sevdiğini ifade eden Günbeyi, özellikle Osmanlı motifleriyle süslenen nargilelerin rağbet gördüğünü bildirdi.

300 bin dolarlık el sanatı ihracatı

Nargilenin yanısıra bakır ve el sanatları ürünlerinden yıllık 300 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini, el sanatları ürünleri için bunun büyük bir rakam olduğunu ifade eden Günbeyi, şöyle konuştu: ''Önümüzdeki bir kaç yıl içinde yıllık 1 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefliyoruz. Bizim sektörümüz turizmin sac ayaklarından birini teşkil ediyor. Turizme yapılan desteklerin bizim sektörümüze de verilmesini bekliyoruz. Otellere çok yüksek krediler uzun vadede veriliyor. Bize böyle bir destek verilmiyor. Turizm Bakanlığı'nın bize destek vermesini bekliyoruz. Destek gördüğümüz takdirde çok daha fazla ülkeye çok daha fazla ihracat gerçekleştireceğimize inanıyorum.''

Gaziantep'in el sanatları ürünlerinin başında gelen sedef oymacılık işini farklı bir komseptle ele aldıklarını anlatan Günbeyi, sedef mobilya üretimine geçtiklerine dikkat çekti. Günbeyi, ''Osmanlı döneminde kullanılan mobilyaları sedefle yeniden tasarlayarak piyasaya sunacağız. Bu ürünümüzü de başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye ihraç etmeyi planlıyoruz'' dedi.

Kaynak : isteinsan.com.tr
Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.
Aşağıdaki formu kullanarak ilk yorumu yapan siz olabilirsiniz...


Yorum Ekle