Ne İş Yapsak.com' u Facebook' ta Takip Et ! Ne İş Yapsak.com' u Twitter' da Takip Et !Ne İş Yapsak RSS

Portekiz'e El İşi Yemeni İhraç Ediyorlar

27/06/2009

el işi üründen para kazanma,el işi ürünü satma,yemeni dantel,nakış  pazarlama,işte başarı, başarı hikayeleri, örnek işler, iş, iş fikri, iş geliştirme, iş analizi,  yeni iş, iş imkanı işte başarı, başarı hikayeleri,zengin olmanın yolları,kariyer yapma, iş, iş fikri, iş geliştirme, iş analizi,

İzmir Karşıyaka Anadolu Meslek Lisesi'nde okuyan bir grup genç, kurdukları ‘öğrenci şirketi’ ile Portekiz'e yemeni sattı. Bu başarıları önce onlara Türkiye, ardından da 180 ülke arasından dünya birinciliğini getirdi. Şirket yönetirken ÖSS'ye de hazırlanan 5 genç, üniversite sınavından sonra ödül olarak Amerika'ya gidecek.

Yeni ilçe Bayraklı'ya bağlanan Karşıyaka Anadolu Meslek Lisesi'nin Elektrik-Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Bölümü'nde okuyan 5 öğrenci, uluslararası Genç Başarı Eğitim Vakfı'nın Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 10 lisede yürüttüğü projeye katılarak Moon&Star J.A Global Company adlı şirketi kurdu. Öğrenciler Özcan Taşkıran (Genel Müdür), Dilek Özbaykuş (Üretim Departmanı Müdürü), Hakan Verişoğlu (Finans Departmanı Müdürü), Kürşat Titiz (İnsan Kaynakları ve Halkla İlişkiler Müdürü) ve Sezer Korkmaz (Pazarlama Departmanı Müdürü) şeklinde görev bölümü yaptı, işe koyuldu.

Alt birimlerle toplam 25 kişilik bir kadroya sahip olan şirket bir yandan yapılanmasını gerçekleştirirken, bir yandan da satacakları ürünü belirledi. Şirketin üretim bölümü müdürü Dilek Özbaykuş'un bluz, bandana, kemer, şal gibi değişik amaçlarla kullanılabilen, kenarları oyalı yemenileri önerisi kabul gördü. ‘Dolaima’ adını verdikleri ürünler hazırlanırken, personel eğitiminden reklam, pazarlamaya kadar şirketi her yönüyle yöneten gençler, internet üzerinden kendini tanıtarak Portekiz'e yemeni ihraç etmeyi başardı.

Gençler, geçen hafta sonu İstanbul'da rakipleriyle bir araya geldi. Deterjan, takı, gıda, tekstil ve takvim gibi ürünler pazarlayan şirketlerin karşısına yemeni ile çıktı, jüriye sunum yaptı, şirketin çalışmalarını, işleyişini gösterdi. ‘Global Girişimcilik Programı Etkinliği’ adı altındaki değerlendirme sonunda Karşıyaka Anadolu Meslek Lisesi öğrencilerinin kurduğu şirket Türkiye birincisi oldu

İstanbul'daki yarışmada Türkiye birincisinin belirlenmesinin ardından, uluslararası etkinliğin sonuçlarının da değerlendirilip dünya birincisinin ilan edildiğini belirten okul müdürü Cabbar Uzel, şunları söyledi:

“Öğrencilerimizin kurduğu şirket jüriden tam not olan 80 puanı alan tek ekip oldu. 180 ülkeden 296 şirketin yer aldığı bu etkinlikte şirketlerin jürilerden aldığı puanların sıralaması yapıldı. Jüri bu sıralamanın sonunda ekibimizin tam not alan tek ekip olduğunu ve dünya birinciliğini de kazandığımızı bildirdi. Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Öğrencilerin mezun olduktan sonra iş arayan değil iş kuran gençler olmaları,  özgüvenlerini kazanmaları için başlatılan bu proje, çocuklarımıza fırsat verildiğinde neleri başarabildiklerini de gösterdi. Türkiye'den bu yarışmaya katılan öğrencilerimiz dışında son sınıf öğrencisinin olmaması çocuklarımızın başarısını daha anlamlı kıldı. Hepsini kutluyorum” dedi.

Öte yandan okul müdür yardımcıları Nilgün Ümmet ile gittikleri İstanbul'dan çifte ödülle dönen öğrenciler şirketin yürütülmesi için alt sınıflardan öğrencilere de görev verip işi öğrettiklerini söyledi. Dünya birinciliği ile Amerika'da bir hafta tatil kazanan gençler, “Çok sevinçli ve gururluyuz” dedi.

İzmir'in varoşlarından Nafiz Gürman Mahallesi'ndeki okuldan çıkan dünya birincisi gençler, ÖSS sonrası Amerika'ya gitme heyecanı yaşıyor. Eğitimciler ise öğrencilerin vize, yol masrafları için sponsor arayışını sürdürürken, gençler dünya birinciliği ödülünü yabancı konukların da katılımıyla  Işıkkent Eğitim Kampusu’nda düzenlenecek törende alacak.

*kaynak:milliyet.com

Toplam Yorum Sayısı : 2

Yorum Ekle