Ne İş Yapsak.com' u Facebook' ta Takip Et ! Ne İş Yapsak.com' u Twitter' da Takip Et !Ne İş Yapsak RSS

İş Fikirleri : Çatıda Elektrik Üretmek

04/08/2009

çatıda elektrik üret devlete sat,elektrik faturasından kurtulmanın yolu, elektrik faturasını azaltma yollarıiş fikirleri,iş fikri,ilginç iş fikirleri, yeni iş fikirleri, evden iş,sermayesiz işler, para kazanmak, para kazanma yolları,iş fikirleri girişimcilik

Elektrik faturasından veya kesintilerden bunaldınız mı? Ya da bağ evinizde, dağ evinizde elektriksiz mi yaşıyorsunuz? İşte size sevindirici bir "güneş enerjisi" haberi… .Çatıya veya camlara yerleştirilen "fotovoltaj hücreleri" sayesinde elektrik üreterek, evdeki tüm enerji ihtiyacını karşılamak mümkün.

Fotovoltaj hücreleri ya da güneş pilleri, ışınları doğrudan elektriğe çeviriyor; bataryalarını gündüz doldurarak 24 saat boyunca elektrik ihtiyacına cevap veriyor. Dağ ve yayla evleri, yatlar, GSM şebekeleri, deniz fenerleri ve şehir merkezindeki ev ve iş yerleri bile güneş elektriğinden kolayca faydalanabiliyor. Avrupa'da kimi fabrika, site ve stadyumların aydınlatılmasında kullanılan fotovoltaj hücrelerinin yakın gelecekte enerji sektörünün en önemli ayaklarından biri olması bekleniyor.

Avrupa'daki elektrik ihtiyacının yüzde 2'si yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş ile sağlanıyor. Her yıl yüzde 25 büyüyen bu alana en çok ilgiyi ise BP gibi petrol devleri gösteriyor. Geleceğin enerji sektörüne yön verecek fotovoltaj hücreleri, bu şirketin yatırımları arasında başı çekiyor. Hatta, İspanya ve Almanya'da yeni yapılan binalara fotovoltaj hücrelerinin yerleştirilmesi zorunlu tutuluyor. Fransa'da ise sistem maliyetinin sadece yüzde 20'si tüketici tarafından karşılanıyor.


Baraj ve santrallerle elektrik üretimine ağırlık veren Türkiye ise alternatif enerji kaynaklarını şimdiye kadar neredeyse yok saymış. Özel sektörün ilgisi ise bu açığı kapatmaya yetmiyor. Bunlardan Sunpower, Ankara Emirdağ'daki NATO Uydu Haberleşme Sistemi Enerji Santralı'nı elektrik idaresinden bağımsız olarak devreye soktu. Şirket, 212 panel ile 18 kilovatlık enerji üretiyor. Muğla Üniversitesi Kampusu'nda güneşten üretilen 54 kilovatlık elektrik, kütüphane ve kafeteryanın ihtiyacını karşılıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı da telsizlerinde bu sistemi kullanmak için denemelerini sürdürüyor.

Sunpower Genel Müdür Yardımcısı Esra Canpolat, fotovoltaj hücreleriyle bir evin ihtiyaç duyduğu 3-4 kilovatlık elektriğin üretiminin mümkün olduğunu kaydediyor; ancak devletin desteği olmadığı için uygulama maliyetinin yüksek geldiğini belirtiyor. 3 kilovat enerji üretecek fotovoltaj hücreleri 25 bin YTL'ye mal oluyor.


kısmi kaynak : tumgazeteler.com
Toplam Yorum Sayısı : 2
 • sahin şebeke elektriğiniz yoksa, elektrik alamiyorsaniz,
elektriksiz kalmayin,
su, rüzgar, güneş ile her sekilde elektiriginizi uretebilirsiniz.
www.performansenerji.net

  sahin

  şebeke elektriğiniz yoksa, elektrik alamiyorsaniz,
  elektriksiz kalmayin,
  su, rüzgar, güneş ile her sekilde elektiriginizi uretebilirsiniz.
  www.performansenerji.net

 • ersinkardeşim maliyet 25 bin tl ...elektrikfaturalarından ve kesintilerden şikayet edenleri ön plana alarak reklam yapan firma yetkilileri bu maaliyeti ciddi olarak gözden geçirmeliler.ben hayatım boyunca ancak bu kadar fatura öderim herhalde

  ersin

  kardeşim maliyet 25 bin tl ...elektrikfaturalarından ve kesintilerden şikayet edenleri ön plana alarak reklam yapan firma yetkilileri bu maaliyeti ciddi olarak gözden geçirmeliler.ben hayatım boyunca ancak bu kadar fatura öderim herhalde

Yorum Ekle