Ne İş Yapsak.com' u Facebook' ta Takip Et ! Ne İş Yapsak.com' u Twitter' da Takip Et !Ne İş Yapsak RSS

Tarımsal İş Fikirleri : Yer Kirazı Üretimi

01/02/2010

iş fikirleri, yeni iş fikirleri, yer kirazı üretimi,yer kirazı kilosu 175 tl,tarım ürünü itahlatı,hangi ürünü yetiştirmeli,yer kirazı satışıtarımsal iş fikirleri, iş fikirleri, tarımsal projeler, kırsal kalkınma, yeni iş fikirleri, yetiştiricilik, satış, reklam, pazarlama, pazarlama stratejileri

Tarımda inovasyon, değişik türden bitkilerin yetiştirilmesiyle başlayan bir süreç. Yüksek fiyatı ve geniş ihraç olanağıyla dikkat çeken "yer kirazı" geleceğin meyvesi olmaya aday...

Botanikçilerin sınıflamasında onlarca çeşidi olan bir bitki, Amerika'da olduğu gibi bizim ülkemizde de "yer kirazı" (groundcherry) adını almış. Son zamanlarda meraklıları tarafından yetiştirilen bitkinin önemli özelliği görünüşündeki sıra dışılık! Uluslararası tanımıyla "physalis peruviana" ve "physalis pruinosa" olarak bilinen iki çenekli bitki "yarı saydam bir kapsülün içinde" gelişiyor.

Bu kapsül tıpkı ince bir kâğıt gibi meyveyi dışarıdan adeta ambalajlıyor. Bu zarfın ince bir yaprak şeklinde kuruması sonucu meyve olgunlaşıyor. Anayurdu, Peru'nun alçak rakımlı ılıman yaylaları olan asıl bitkiye görünüşünden dolayı "Çin feneri" adı da verilmiş. "Physalis pruinosa" olarak tanımlanan diğer çeşit ise "yer kirazı" nın daha büyük formu. Buna "yer eriği" de deniyor. Ancak biz genel tanıma uyarak bu iri cinsine de "yer kirazı" demeyi uygun bulduk.

Türler arasındaki en önemli fark, küçük formlarının turuncu renkte ve ekşi olması. İri cinsleri ise daha tatlı ve renkleri sarıya çalar tonda.

İHRAÇ FİYATI HER ZAMAN YÜKSEK

Bugün dünya piyasalarında egzotik bitki sıralamasında en başa oturan "yer kirazı" nın Güney Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda' da yaygın ölçüde kültürü yapılıyor. Taze ve kurutulmuş olarak tüketilen meyveler hem taze olarak, hem de marmelat, reçel, konserve şeklinde tüketiliyor. Gurme mutfakların ve pastacılık endüstrisinin en değerli sosları da bu sıra dışı meyvelerden yapılıyor.

Tadından dolayı son zamanlarda çikolata endüstrisi tarafından çok kullanılıyor. Çikolatayla birlikte ilginç bir tat oluşturması dikkat çekici. Dünya piyasalarında kurutulmuş şekliyle ortalama 20 ila 25 dolar/kg üzerinden pazar bulan meyvenin en önemli alıcıları ise AB, Amerika ve Japonya.


Kuru meyvelerin içeriği zamanla zenginleşiyor ve lif içeriği artıyor. "Yer kirazı" nın öne çıkan üç önemli özelliği var: İlki olağanüstü lezzeti, ikincisi içeriğindeki maddeler ve üçüncüsü de sağlık üzerindeki etkileri.

Bu özellikleri onu çok değerli bir bitki yapmakla kalmıyor, geleceğin en değerli meyvesi haline getiriyor. "Yer kirazı" sertlik bakımından küçük bir domatese yakın olsa da tadı daha çok "çilek" ve "böğürtlen" türlerini andırıyor. İçindeki şeker miktarı "canlandırıcı asiditeyle" birleştiğinde ortaya vazgeçilmez ve tiryakilik yaratıcı bir lezzet çıkıyor. Tatlının ve ekşinin hoş bir karışımı olan bu aromatik tat, mutfak kültüründe de birçok olanak sağlıyor.

"Yer kirazı" içeriği ve diğer benzerlerinden çok farklı. Aslında "yer kirazı" nın da içinde bulunduğu "physalis" serisinin birçok türü kimi mutfaklarda bolca kullanılıyor. Örneğin 'tomatillo' (tomatiyo) adıyla tanınan ve Amerika kıtasındaki tüm ülkelerde çok tanınan bir başka bitki de bu gruptan. Görünümü küçük yeşil bir domatesi andırsa da aslında "yer kirazı" nın akrabası bir böğürtlen çeşidi.

Ancak bu grupta ticari olarak tercih edilen ve meyve olarak standartlaştırılmış tek bir tür var: "Physalis peruviana!" "Yer kirazı" olarak dilimize giren bu çeşit aynı zamanda en çok kültüre alınan tür ve hemen başlıca gıda kodekslerinde yer bulmuş durumda.

GELECEĞİN SAĞLIK MEYVESİ

"Yer kirazı" nın içerdiği "alkoloidler" (sağlık verici organik bileşikler) oldukça zengin. Meyvelerin ekşimsi tadı onun bir "C vitamini" deposu olduğunu gösteriyor. "B kompleks" vitaminleri, "potasyum", "manganez" ve yüksek miktarda "kalsiyum" içeriğiyle dikkat çekiyor. Rengini oluşturan unsur ise çok değerli bir ön vitamin olan "beta karoten".

Metabolizma düzenleyici, kan basıncını ayarlayıcı özellikleri de var. Son yıllarda meyve ekstrelerinden "antioksidan ilaçlar" ve "yardımcı diyet ürünleri" yapılıyor. Suyundan ise değerli bir iksir olarak yaşlılık hastalıklarında yararlanılıyor. Bu konuda çeşitli "tentürler" ve "şuruplar" ticari hale getirilmiş. Bunlar Amerika'nın en büyük sağlık marketlerinde çok satılan takviye ürünler arasında.

"Yer kirazı" kolaylıkla kültüre alınabiliyor. Açıkta ya da sera içerisinde yetiştirilmesi mümkün. Üretim genellikle "sertifikalı tohum ve fidelerle" yapılıyor. Halen ülkemizde bu meyvenin yetiştirilmesi yönünde faaliyet gösteren kurumlar ve bireysel meraklılar var. İnternetten ulaşılabilecek adreslerden tohumların elde edilmesi ve yetiştiriciliğe ilişkin bilgiler alınması önerilebilir.

Ziraat fakültelerimizde yapılan araştırmalar ise bu bitkinin Anadolu'da rahatça yetişebileceğini gösteriyor. Gerek taze, gerekse işlenmiş formlarının büyük kazanç sağlaması "yer kirazı" nı yakın gelecekte Türkiye'nin önemli ihraç ürünlerinden biri yapabilir.

Nur Demirok-Paradergi
Toplam Yorum Sayısı : 3
 • arif öztürkGardaşım!Ayıpoluyo.40 yaşındayım.Benim için 40 yıllık sayılan Frenk yemişini dikenli incir yaptınız.İncir ağaçta olur.Ayıp oluyoooo!Bakın küserim haaaaaa!

  arif öztürk

  Gardaşım!Ayıpoluyo.40 yaşındayım.Benim için 40 yıllık sayılan Frenk yemişini dikenli incir yaptınız.İncir ağaçta olur.Ayıp oluyoooo!Bakın küserim haaaaaa!

 • ismail.....slm arkadaslar.yer kırazı uretıyoruz.aydın-soke...ılgılenen arkadaslar arayabılır....

  ismail.....

  slm arkadaslar.yer kırazı uretıyoruz.aydın-soke...ılgılenen arkadaslar arayabılır....

 • mustafa zeybekyer kirazı yetiştirmek için ne yapılmalı.nerelerle iletişime geçilmeli.mustafa.zeybek@hotmail.com yardımcı olursanoz sevinirim

  mustafa zeybek

  yer kirazı yetiştirmek için ne yapılmalı.nerelerle iletişime geçilmeli.mustafa.zeybek@hotmail.com yardımcı olursanoz sevinirim

Yorum Ekle