Ne İş Yapsak.com' u Facebook' ta Takip Et ! Ne İş Yapsak.com' u Twitter' da Takip Et !Ne İş Yapsak RSS

Altın Çilek Yetiştiriciliği

09/08/2010

altin cilek, altin cilek yetistiriciligi, physalis, yer kirazı, inka eriği, güvey feneri, tarimsal iş fikirleri, iş fikirleritarımsal iş fikirleri, iş fikirleri, tarımsal projeler, kırsal kalkınma, yeni iş fikirleri, yetiştiricilik, satış, reklam, pazarlama, pazarlama stratejileri

Altın çilek, ortası kahverengi olan sarı çiçeklere sahip bir bitkidir. Aynı ismi taşıyan meyvesi ise olgunlaştıktan sonra sarımtrak rengini almaktadır. Bu meyve birçok toprak tipinde yetişmekle birlikte en önemli özelliği çorak topraklarda da verim verebilmesidir. Altın çilek, büyüme aşamasında suya normalden fazla gereksinim duyar. Bitki olarak çok kırılgan ve hassas bir yapıya sahiptir. Altın çilek’in acutifolia, alkekengi, angulata, angustifolia, arenicola, carpenteri gibi başlıca çeşitleri bulunmaktadır.

Yetiştirildiği Yerler
Orta Amerika, Güney Afrika ülkeleri ve İsrail de üretilmektedir. Ülkemizde de kısmen dahi olsa üretimine başlanmıştır.

Faydaları
Altın çilek’in, içerdiği keroten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır. Cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korumaya yardımcıdır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını düzenler.

Besin Değerleri
Altın çilek, C,B1,B2,B3,Keroten gibi bir takım vitamin ve mineraller açısından zengin bir meyvedir.

Nasıl ve Nerelerde Kullanabiliriz
İçerisindeki meyveyi ham olarak yiyebilirsiniz. Dekorasyon için kullanabileceğiniz gibi, meyve salatalarınıza ilave edebilir ya da reçelini yapabilirsiniz. Ayrıca çikolatayla mükemmel bir birliktelik sağlamaktadır.

Muhafaza Koşulları
Altın çilek, 7 ºC de %70 – %80 nem oranında muhafaza edilmelidir.

NEDEN ALTIN ÇILEK ?

1. Katma değerinin yüksek olması.
2. Dayanıklı olması.
Kaliks içerisinde 15 – 20 gün bozulmadan muhafaza edilebilir.
3. Alternatif kullanım alanlarının fazla olması.
Taze olarak tüketilebildiği gibi salatalarda, çikolata sosu ile, reçel ve
kozmetik ilaç yapımında kullanılabilmektedir.
4. Bitkinin iklim yapımıza son derece uygun olması.
5. Sağlık açısından bir çok faydasının olması.
Gut hastalığının bir numaralı doğal ilacıdır.
İçerediği karoten sayesinde çocuklarda kemik gelişimini hızlandırıp,
bayanlarda kemik erimesini yavaşlatma özelliğine sahiptir.
Yaşlanmayı geciktirici özelliği vardır.

DİKİM ŞEKLİ
BAKIM – GÜBRELEME – İLAÇLAMA

1. Tecrübelerimize dayanarak dikim aralığını üreticilere 50*110 yada 120cm aralıklarla yapmalarını tavsiye etmekteyiz.
2. Ekim öncesi son sürüm esnasında toprağa 50 kg / dekar Triple Süper Fosfat ve yanmış ahır gübresi serilmesi yararlı olacaktır.
3. Fazla kimyasal gübreyi seven bir bitki değildir. Özellikle Azotlu gübrelerin fazla verilmesi halinde sürekli boya veren ve çiçeklenmeyi azaltan şımarık bir bitkidir.
4. Belirgin bir zararlısı yoktur. AKİB Silifke Seramızın etrafındaki çilek ve domates dikili alanlarda kırmızı örümcek, külleme, beyaz sinek ve diğer mantari hastalıkların yoğun olmasına karşın, Seramızdaki Altın çilek Bitkimize bulaşma olayına rastlanmamıştır. Yinede diğer ürün üreticileri 4 – 5 günde bir karma ilaç yaparken biz tedbir olarak 20 – 25 ünde bir karma ilaçlama yapmaktayız.
5. Bir kök Yerkirazı yıl boyunca 2.5 – 3 kg arası meyve vermektedir. Bu doğrultuda iyi bir bakımla dekardan yaklaşık 5 Ton civarı ürünün alınabilmesi mümkündür.

TARLADA ALTIN ÇİLEK (PHYSALİS) YETİŞTİRİCİLİĞİ

1. Dikim aralığı 50 x 100 cm tavsiye edilebilir.
2. Ekim öncesi son sürüm esnasında toprağa dekara 200 kg yanmış ahır gübresi verilmesi yararlı olacaktır.
3. Fazla kimyasal gübreyi seven bir bitki değildir. Özellikle Azotlu gübrelerin fazla verilmesi halinde sürekli boy verir ve çiçeklenmeyi azaltır
4. Belirgin bir zararlısı yoktur.
5. Bir kök Yerkirazı yıl boyunca 2 – 3 kg arası meyve vermektedir. Bu doğrultuda iyi bir bakımla dekardan yaklaşık 5 Ton civarı ürünün alınabilmesi mümkündür.

ÖRTÜALTI ALTIN ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Yer kirazı, PH’ı 5,5-7 olan, kumlu topraklardan hafif killi topraklara kadar değişik topraklarda yetişir.
Serada Toprak Hazırlığı Nasıl Yapılmalı?
• Seradaki, mevcut ürün artıkları temizlenmelidir.
• Toprak analizi yapılarak, bilinçli bir gübreleme programı hazırlanmalıdır.
• Bir önceki dönemde topraktan kaynaklanan hastalık ve nematod problemi görülen seralarda, toprak ilaçlaması yapılmalıdır.
• Toprak derince işlenmelidir.

Seradaki İklim Şartları Nasıl Olmalı?

Altın çilek bitkisi, fide döneminde nemi sever, yetişme ve meyve olgunlaşma döneminde yüksek nemden hoşlanmaz. Nemli ortamlarda hastalıklar artar; ama kök çevresinin düzenli su almasını ister. Yer Kirazı bitkisinin örtü altında fide dönemindeki sıcaklık isteği 18-200C iken yetişme döneminde 25oC’ dir.300C’nin üstündeki sıcaklıkta meyve tutumu sorun olur. Bu sıcalıkların üzerine çıkıldığında meyvelerde dökülmeler görülür. Bu dökülmeler seranın yeterince havalanamamasından da kaynaklanabilir. 100C’nin altındaki sıcaklıkta bitki gelişmesi durur.

Serada Dikim Öncesi Gübreleme Nasıl Yapılmalı?

Serada dikim yapılmadan önce mutlaka toprak analizlerini yaptırılmalı, çıkan sonuçlara göre de gübreleme yapılmalıdır. Suni gübre olarak 55 kg Amonyum Nitrat + 50 kg .TSP+50 kg. Potasyum Nitrat + 50kg Magnezyum Nitrat birbirleriyle iyice karıştırılarak fide dikiminden 10-15 gün önce toprağın yüzüne serilir ve en az 15-20 cm derinliğinde toprak işlenerek karıştırılır.
Seraya Dikimde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Yer kirazı fideleri 5-6 gerçek yapraklı olduğu zaman hazırlanmış olan fide dikim yerlerine tek sıra olmak üzere, sıra üzeri ve sıra arası 60×90 cm, ara ile dikilmelidir. Fideler havanın serin olduğu saatlerde ve toprak tavı yeterli olduğu zaman dikilmelidir. Dikimde çukurlar derin olmamalı, kök boğazına kesinlikle toprak gelmemelidir.

Daha önceden ayarlanan dikim aralıklarına fide dikim işlemi yapılır. Fide dikim işlemi yapılmadan önce, kök ve mantari hastalıkları önleyici ilaçlar kullanılmalıdır.
• Fideler 5-6 gerçek yaprağa ulaştığında dikim yapılmalıdır.
• Dikim yapılırken fide torfunun en üst kısmı ile toprak yüzeyi aynı hizada olması gerekir.
• Dikimden sonra mutlaka can suyu verilmelidir.
• Fideler 20-30 cm boya ulaştığında ipe alınmalıdır.

Askıya Alma ve Budama

Yer kirazı 20-30 cm. boylanınca dip kısmından genişçe olmak şartıyla bir düğüm atılır ve diğer tepedeki tele bağlanarak ipe alınır ;ancak bitkinin gövde ve büyüme noktaları gevrek olduğundan ipe alma ve sarmada bitkinin yaralanmamasına dikkat edilmelidir. Budama; Yer kirazı bitkisinin ana gövdesi üzerinden çok sayıda yan dallar çıkar.(8-10 yan dal) bu dallar budama yapmak suretiyle 4’e indirilir ve askı teline iple bağlanır. Budama yaparak bitkinin daha iyi havalanmasını ve ışık almasını sağlarız böylece bitkimizin meyve kalitesi artmış olur.

Sulama Nasıl Olmalı?
Sabahın erken saatlerinde yapraklar donuk renkte ise bitkinin sulanması gerekir. İlk meyveler görüldükten sonra sıcak havalarda hafif topraklarda her 2-3 günde bir,ağır toprakta 3-7 günde bir sulanmalı,az su sık aralık prensibi uygulanmalıdır. Damla sulamada; 1.5 ton/da’dan başlanır bitki büyüklüğüne göre 5 ton/da ile noktalanır. Damla sulama; bitkinin su ihtiyacını günlük olarak cevap verebilmesi yanında, gübrelemenin de birlikte yapılmasına imkân vermektedir. Sulama zamanını tayinde en pratik yol, bitkinin kök bölgesindeki toprağın tavını kontrol ederek yapılmalıdır.

Tohum Atımı
Tohum atım harcı olarak torf kullanılmaktadır ve kasaya ekim yapılmaktadır. Tohum atımında dikkat edilecek hususlar şunlardır:
• Tohum atılacak torf sıcaklığı 20 derece ve nispi nem 65-70 arası olması gerekir.
• Tohumlar en fazla 0.5-1 cm arası derinliğe atılmalıdır. Yüzlek ve derin atımdan kaçınılmalıdır. Uygun koşullarda tohumlar 7–10 gün sonra çimlenirler ve yaklaşık 35- 40 gün sonra dikim büyüklüğüne ulaşırlar.

Toplam Yorum Sayısı : 21
 • ismailslm arkadaslar.yer kırazı yetıstırıyoruz.ılgılenen arkadaslar arayabılır.05444877831 aydın-soke...

  ismail

  slm arkadaslar.yer kırazı yetıstırıyoruz.ılgılenen arkadaslar arayabılır.05444877831 aydın-soke...

 • sevda bende altın çilek yetiştirmeyi düşünüyorum.düzcede yaşıyorum olurmu acaba bana bu konuda yardımcı olurmusununz

  sevda

  bende altın çilek yetiştirmeyi düşünüyorum.düzcede yaşıyorum olurmu acaba bana bu konuda yardımcı olurmusununz

 • Ertuğrul Pehlivanmerhabalar bu ürün acaba Trabzon da iklim koşulları bakımından yetişirmi bilgisi olan varsa yardımcı olsun ciddi ciddi bunu ekmeyei planlıyoruz çünkü

  Ertuğrul Pehlivan

  merhabalar bu ürün acaba Trabzon da iklim koşulları bakımından yetişirmi bilgisi olan varsa yardımcı olsun ciddi ciddi bunu ekmeyei planlıyoruz çünkü

 • Ali Osman yılmazmerhabalar bende Alyın Çilek Yetiştirmeyi düşünüyorum konyada konyanın iklimi elverişlimidir bi bilginiz varmı ne kadar sermaye gerekir ve ne kadar alan dölüm gerekir lütfen bilgilendiriseniz mail adreimden menun kalırım teşekkür ederim. aliosmanyilmazhan@msn.com bu mail adresine mail gönderiniz lütfen

  Ali Osman yılmaz

  merhabalar bende Alyın Çilek Yetiştirmeyi düşünüyorum konyada konyanın iklimi elverişlimidir bi bilginiz varmı ne kadar sermaye gerekir ve ne kadar alan dölüm gerekir lütfen bilgilendiriseniz mail adreimden menun kalırım teşekkür ederim. aliosmanyilmazhan@msn.com bu mail adresine mail gönderiniz lütfen

 • hacı mehmet içtüzerben çorum sungurludayım bende tarlada altın çilek yetişdirmek isdiyorum bana bilği verirseniz çok sevirinirim şunu belirteyim bizde hava sıcak vede kurak geçerr kendime ayit sulama tessisatım var şimdiden vereceniz bilği için tşkrlrrr

  hacı mehmet içtüzer

  ben çorum sungurludayım bende tarlada altın çilek yetişdirmek isdiyorum bana bilği verirseniz çok sevirinirim şunu belirteyim bizde hava sıcak vede kurak geçerr kendime ayit sulama tessisatım var şimdiden vereceniz bilği için tşkrlrrr

 • ömer soyadakslm fethıyede dometes yestıstırıcılıgı yapıyorum seralarımız var altın cılekdıkmeyı dusunuyorum tohum yadafıde nerden bulabılırım ve hangı ayda dıkılıyır

  ömer soyadak

  slm fethıyede dometes yestıstırıcılıgı yapıyorum seralarımız var altın cılekdıkmeyı dusunuyorum tohum yadafıde nerden bulabılırım ve hangı ayda dıkılıyır

 • altınçilekçialtın çilek dikmek isteyen arkadaşlar bu yıl benim 2. yılım isteyene fide ve yetiştiricilik hakkında bilgi veririm. altincilek@hotmail.com.tr

  altınçilekçi

  altın çilek dikmek isteyen arkadaşlar bu yıl benim 2. yılım isteyene fide ve yetiştiricilik hakkında bilgi veririm. altincilek@hotmail.com.tr

 • zinnur ulukayas.a arkadaşlar manisalıyım alimde bol miktarda altın çilek fidesi var üretime başlamak isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim arkadaşlar benden almassanız almayın fiyatlarım gerçekten uygun mutlaka sorun 531 642 0293 555 860 8643

  zinnur ulukaya

  s.a arkadaşlar manisalıyım alimde bol miktarda altın çilek fidesi var üretime başlamak isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim arkadaşlar benden almassanız almayın fiyatlarım gerçekten uygun mutlaka sorun 531 642 0293 555 860 8643

 • evren yılmazslm antalyada seracılık yapmaktayım altın çilek yetiştirmek istiyorum bu konuda bilgi sahibi olanların meil atmasını bekliyorum şimdiden teşekkürler  xewrenx_07@hotmail.com

  evren yılmaz

  slm antalyada seracılık yapmaktayım altın çilek yetiştirmek istiyorum bu konuda bilgi sahibi olanların meil atmasını bekliyorum şimdiden teşekkürler xewrenx_07@hotmail.com

 • deneme Meyvenin cekirdekli kismini topraga gomdugunuzde isi uygunsa fide cikiyor. Ben denedim 3-4 bozulmakta olan meyveyi gomdum 40-50 fide cikti.

  deneme

  Meyvenin cekirdekli kismini topraga gomdugunuzde isi uygunsa fide cikiyor. Ben denedim 3-4 bozulmakta olan meyveyi gomdum 40-50 fide cikti.

 • Ali doğanslm arkadaşlar, antalya yaşıyorum ve altın çilekle ilgileniyorum,isteyen arkadaşlara altın çilek fidesi fidesi temin edilir.

doganay.07@hotmail.com

  Ali doğan

  slm arkadaşlar, antalya yaşıyorum ve altın çilekle ilgileniyorum,isteyen arkadaşlara altın çilek fidesi fidesi temin edilir.

  doganay.07@hotmail.com

 • ibrahim uysalherkes altın çilek dikmek istiyor ama piyasa şartları nelerdir kimse bilmiyor kaliteli bir ürünü kime kaç kuruştan sata biliriz bir bilgisi olan lütfen arasın 0535 410 56 07

  ibrahim uysal

  herkes altın çilek dikmek istiyor ama piyasa şartları nelerdir kimse bilmiyor kaliteli bir ürünü kime kaç kuruştan sata biliriz bir bilgisi olan lütfen arasın 0535 410 56 07

 • Baki ÇirkinÖncelikle bir yanlış bilgilendirmeyi düzeltmek istiyorum. Altın Çilek olarak yeni yeni gündeme gelen bu bitki Toroslarda Doğal olarak yetişmektedir. Yani Türkiye de tabi olarak yetişen bir bitki türüdür. Ama insanlar kendi ülekelerinde doğal yetişen bir bitkiyi tanımayıp Güney Amerika dan falan bahsediyor çok şaşırtıcı...

  Baki Çirkin

  Öncelikle bir yanlış bilgilendirmeyi düzeltmek istiyorum. Altın Çilek olarak yeni yeni gündeme gelen bu bitki Toroslarda Doğal olarak yetişmektedir. Yani Türkiye de tabi olarak yetişen bir bitki türüdür. Ama insanlar kendi ülekelerinde doğal yetişen bir bitkiyi tanımayıp Güney Amerika dan falan bahsediyor çok şaşırtıcı...

 • ersin topcuoğluarkadaşlar MERSİN BOZYAZI ilçesinde altın çilek yetiştirmek istiyorum.tel numaram 0535 443 32 42 
sera altı ve açık arzide yetişiyormu.kaliteli fidası olanlar arayabilir.

  ersin topcuoğlu

  arkadaşlar MERSİN BOZYAZI ilçesinde altın çilek yetiştirmek istiyorum.tel numaram 0535 443 32 42
  sera altı ve açık arzide yetişiyormu.kaliteli fidası olanlar arayabilir.

 • nuri taşkınköylülere aklım ermiyor çünkü çok güzel para kazandıran bu kadar meyveler varken mısırla buğdayla vs. uğraşarak geçimini zor sağlıyorlar. para kazandıran meyvelerden bahsedince hiç umursamıyorlar bile.

  nuri taşkın

  köylülere aklım ermiyor çünkü çok güzel para kazandıran bu kadar meyveler varken mısırla buğdayla vs. uğraşarak geçimini zor sağlıyorlar. para kazandıran meyvelerden bahsedince hiç umursamıyorlar bile.

 • huseyin geneş arkadaşlar ben 10.bin adet kurutmalik yetiştiriyorum aralikta hazir vaziyate gelir alicilara duyrulur.

  huseyin geneş

  arkadaşlar ben 10.bin adet kurutmalik yetiştiriyorum aralikta hazir vaziyate gelir alicilara duyrulur.

 • kenan aydemirarkadaşlar bende altın cilek yetiştiriyom alıcı arkadaşlar varsa 05318680635 nolu telden ulasabilir bilgide verebilirim yetiştiricilik hakkında

  kenan aydemir

  arkadaşlar bende altın cilek yetiştiriyom alıcı arkadaşlar varsa 05318680635 nolu telden ulasabilir bilgide verebilirim yetiştiricilik hakkında

 • osman gezekarkadaşlar bende altın cilek fidesi diktim ortalama 30 cm boya ulaştı bu hafta azot gübresi verdim yetiştirip satmayı düşünüyorum alıcı arkadaşlar olursa 05424133156

  osman gezek

  arkadaşlar bende altın cilek fidesi diktim ortalama 30 cm boya ulaştı bu hafta azot gübresi verdim yetiştirip satmayı düşünüyorum alıcı arkadaşlar olursa 05424133156

 • mehmet demirsoysamsun çarşambada 2 kesimlik altın çileğim var almak isteyenler arasın tel 05436610055

  mehmet demirsoy

  samsun çarşambada 2 kesimlik altın çileğim var almak isteyenler arasın tel 05436610055

Yorum Ekle